نقشه ˈیو.تی.امˈبرای املاک فاقد سند الزامی نیست

وی با توضیح اینکه این مختصات با مراجعه به نقشه کاداستر، جانمایی می شود، گفت: به این ترتیب، مختصات اعلام شده مختص ملک مورد تقاضا است و از ثبت مجدد ملک برای دیگری جلوگیری می شود.

این مقام سازمان ثبت دیگر ویژگی تعیین مختصات جغرافیایی ملک به خصوص برای املاکی که تاکنون فاقد سند بوده را صادر نشدن سند معارض اعلام و اضافه کرد: اگر این مختصات در اراضی ملی تعیین شود، در زمان بررسی مشخص شده و بی تردید برای متقاضی سندی صادر نخواهد شد و به این ترتیب از زمین خواری، تجاوز و تعرض به این اراضی جلوگیری می شود.

بکائیان، ارسال نقشه ملک به همراه پایان کار برای آپارتمان ها را دیگر اقدام این سازمان برای تسهیل صدور سند مالکیت دانست و ادامه داد: درباره تفکیک آپارتمان دوباره کاری می شد، اما با توافقی که با سازمان نظام مهندسی داشتیم، یک نسخه از نقشه در اختیار متقاضی قرار می گیرد که همان ملاک عمل واحد ثبتی خواهد بود.

وی افزود: اگر همراه با پایان کار، نقشه هم تحویل واحد ثبتی شود بازدیدی از ملک انجام نمی شود و زمان صدور سند کوتاه می شود.

** تشریح ضرورت تغییر سندهای قدیمی به تک برگی و ویژگی های آن

معاون امور املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره ضرورت تغییر سند دفترچه ای به سند تک برگی، گفت: در سندهای مالکیت قدیمی که در طول سالیان متمادی انجام می شد، حدود املاک به صورت توصیفی بود.

وی ادامه داد: بیشتر این املاک فاقد نقشه ثبتی نیز بود و اگر نقشه ای وجود دارد، فاقد مختصات جغرافیایی است.

بکائیان مشکل توصیفی بودن حدود املاک را در تعیین و تشخیص املاک دانست و اضافه کرد: در سال های اخیر سازمان ثبت توانسته نقشه قسمت های زیادی از سطح کشور به خصوص حوزه شهری را در قالب طرح کاداستر تهیه کند.

وی با بیان اینکه اطلاعات املاک را از دفاتر املاک و پرونده های ثبتی جمع آوری شده است، اظهار داشت: با استفاده از ابزارها و فناوری برای شناسایی املاک، بانک جامع اطلاعات املاک و کاداستر ایجاد شده و اکنون در حال تبدیل نقشه ملک و اطلاعات ثبتی به یکدیگر است.

معاون سازمان ثبت اسناد و املاک، صدور اسناد تک برگی که دارای مختصات جغرافیایی است را گام مهمی در افزایش دقت برای شناسایی املاک و احراز ارتباط املاک با یکدیگر دانست و گفت: براساس قانون برنامه پنجم توسعه به دنبال ثبت آنی هستیم.

وی ارتباط دفاتر اسناد رسمی با واحدهای ثبتی را مکانیزه توصیف کرد و افزود: باتوجه به بانک جامع املاک که در اختیار سازمان ثبت اسناد است، استعلام های ثبتی توسط دفتر اسناد رسمی به صورت آنلاین انجام می شود.

بکائیان با بیان اینکه از اواخر سال 90 استعلامات ثبتی به صورت مکانیزه ارسال می شود، خاطرنشان کرد: از حدود 3 ماه پیش هم سیستم به گونه ای طراحی شده که بلافاصله با انجام معامله در دفاتر اسناد رسمی، خلاصه معامله به صورت آنلاین به ادارات ثبت اسناد و املاک ارسال می شود.

وی تصریح کرد: حدود 70 درصد دفاتر اسناد رسمی و ادارات ثبت به این سیستم متصل هستند و 100 درصد آن ها استعلام آنلاین انجام می دهند.

معاون امور املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار امیدواری کرد: حداکثر تا پایان سال، تمام نقل و انتقالاتی که انجام می شود به صورت مکانیزه باشد و در دفاتر املاک ثبت شود تا دیگر از ثبت نشدن، نگرانی نداشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه هنوز امضای دیجیتال مرسوم نشده است، گفت: به موازات اقدام الکترونیکی، به صورت دستی هم اسناد به واحد ثبتی ارسال می شود.

این مقام سازمان ثبت اسناد کشور، درباره افزایش ضریب امنیتی سندهای کاداستری نیز افزود: در این اسناد، اطلاعات صاحب سند کامل تر از سندهای قبلی است به گونه ای که هم مشخصات فردی، کدملی و هم مختصات جغرافیایی و کد پستی ملک در آن درج می شود.

وی، وجود هولوگرامی که در پشت این نوع سند درج می شود را ارتقا دهنده ضریب ایمنی این سند برشمرد و اضافه کرد: در زیر نقشه ای که در این سند مشخص می شود، یک شماره چند رقمی به نام شماره ˈجامˈ وجود دارد که این شماره مختص این ملک است و امکان ندارد دو شماره یکسان وجود داشته باشد.

بکائیان این اسناد را فاقد ستون نقل و انتقال دانست و گفت: با انتقال قطعی برای خریدار سند جدیدی صادر خواهد شد.

وی به پیش بینی ستون رهن برای این سندها اشاره کرد و افزود: سه ستون رهنی در نظر گرفته شده است و از این لحاظ مشکلی در ثبت موارد رهنی وجود ندارد.

معاون سازمان ثبت املاک کشور، تعداد سندهای تک برگی صادر شده را حدود 3 میلیون سند اعم از شهری، روستایی و دولتی برشمرد و اظهار داشت: از این میزان، حدود 70 تا 75 درصد مربوط به املاک شهری است و 20 تا 25 درصد مربوط به املاک روستایی است.

** صدور سند یک روزه برای املاکی که سند تک برگی دارند

بکائیان درباره مدت صدور سند تک برگی، تصریح کرد: املاکی که دارای سند تک برگی هستند به هنگام نقل و انتقال و در همان روز سند جدید صادر می شود.

وی علت این کار را وجود اطلاعات لازم از این املاک دانست و ادامه داد: چون سند مکانیزه و تمام اطلاعات آن هم به روز است، نیازی به صرف زمان نیست.

معاون امور املاک سازمان ثبت با بیان اینکه بیش از 95 درصد مناطق شهری دارای نقشه کاداستر است، گفت: به طور میانگین در سطح کشور، صدور سند تک برگی برای املاکی که دارای سند دفتر چه ای هستند یک هفته تا 10 روز طول می کشد.

وی اضافه کرد: برخی از املاک فاقد هرگونه نقشه هستند که باید نقشه یو.تی.ام آن تهیه و در محل شناسایی شود که برای این کار، 10 روز تا یک ماه متناسب به واحد ثبتی طول می کشد.

بکائیان خاطرنشان کرد: اگر در جایی صدور سند تک برگی بیش از این مدت، طول کشیده، قابل رسیدگی است.

وی ادامه دا: در کلانشهرها به دلیل حجم بالای کار، ممکن است این فرآیند کمی طولانی تر باشد اما در تلاشیم این زمان به حداقل برسد.

** سند تک برگی در هر واحد ثبتی صادر می شود

معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه سندها در هر واحد ثبتی صادر می شود، گفت: برگه های سند به صورت متمرکز چاپ و ارسال می شود و تمام واحدهای ثبتی امکان صدور سند را دارند.

وی هزینه هر برگ سند را 25 هزار تومان عنوان کرد و افزود: این مبلغ براساس قانون بودجه به خزانه واریز می شود.

بکائیان با تاکید بر اینکه هزینه پست ارتباطی به سازمان ثبت ندارد، اضافه کرد: اگر برای ملک مورد تقاضا، سابقه مالکیت وجود نداشته باشد، حق الثبت نیز دریافت می شود که 10 درصد قیمت ملک است.

** ترکیب هیات رسیدگی کننده به تقاضای ثبت املاک فاقد سند

معاون سازمان ثبت اسناد کشور، درباره ترکیب هیات رسیدگی کننده به تقاضای ثبتی گفت: قانون تعیین تکلیف اراضی و ساختمان های فاقد سند رسمی در تمام واحدهای ثبتی هیاتی متشکل از قاضی دادگستری، رییس یا قایم مقام ثبت و یک نفر نماینده مسکن و شهرسازی برای محدوده شهرها و نماینده جهاد کشاورزی برای محدوده خارج از شهرها حضور دارند.

وی، رای این هیات را برای واحد ثبتی لازم الاجر دانست و درباره اعتراض به رای این هیات نیز گفت: برای این کار اداره ثبت، نسبت به درج آگاهی اقدام می کند و در مدت تعیین شده می توان به تصمیم هیات اعتراض کرد وگرنه سند صادر می شود.

بکائیان ادامه داد: اگر کسی در مراحل بررسی پرونده و بعد از آن به رای این هیات اعتراض داشته باشد، می تواند در مراجع قضایی نیز اقامه دعوا کند.

** سالانه 34 میلیون خدمت به حدود 100 میلیون مراجعه کننده ارائه می شود

معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، به تلاش این سازمان برای مراجعه زدایی اشاره کرد و افزود: تلاش بر این است تا با مکانیزه کردن خدمت، از مراجعه افراد به واحدهای ثبتی کاسته شود.

وی میزان خدمت ارائه شده در واحدهای ثبتی، دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق را نزدیک به 34 میلیون خدمت برشمرد و گفت: به طور متوسط 100 میلیون مراجعه کننده داشتیم که با مکانیزه کردن کارها، 25 درصد حجم کار افزایش می یابد.

** سه میلیون سند تک برگی صادر شده است

بکائیان با بیان اینکه به طور میانگین توان واحدهای ثبتی در هر سال حداکثر، یک میلیون و 400هزار سند بوده است، گفت: با اقدامات انجام شده توانسته ایم تاکنون سه میلیون سند تک برگی صادر کنیم.

وی با اعلام آنکه حدود سه و نیم میلیون استعلام ثبتی و یک و نیم میلیون صدور سند در واحدهای تابعه انجام می شود، افزود: با اصلاح فرآیند، اگر هر کار دو بار رفت و آمد داشته باشد، توانسته ایم 10 میلیون مراجعه را کم کنیم که با توجه به تمام جوانب به نفع مردم است.

** 28 میلیون سند دفترچه ای باقی است

معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، آمار سندهای دفترچه ای در سراسر کشور را بین 27 تا 30 میلیون فقره اعلام کرد و گفت: رکوردهای ثبت شده در واحدهای ثبتی حدود 28 میلیون سند است.

وی همچنین املاک ثبت نشده را چهار و نیم میلیون واحد برشمرد و ادامه داد: در یک برنامه پنج ساله به دنبال صدور 28 میلیون سند هستیم.

** هیچ سند دفترچه ای صادر نمی شود

بکائیان با بیان اینکه از زمان شروع صدور سند تک برگی، هیچ سند دفترچه ای صادر نشده است، اظهار داشت: برای تبدیل سند قبلی به جدید، فراخوان ندادیم اما براساس انجام فرآیندی مانند نقل و انتقال، بازداشت ملک و رفع بازداشتی، اسناد قدیمی را به سند کاداستری تغییر دادیم.

وی تصریح کرد: از سال 90 هیچ گونه سند قدیمی صادر نشده و حدود 99 درصد سند تک برگی بوده است.

معاون امور املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ضمن درخواست از مردم برای همکاری بیشتر با واحدهای ثبتی با هدف برقراری انضباط اسنادی، خطاب به نمایندگان مجلس گفت: از آنجا که بیشترین وابستگی انضباط سندهای ملکی، به نقشه های کاداستری مربوط می شود در تصویب این قانون تسریع شود.

نقشه یو.تی.ام، نقشه ای است که براساس آن سیستم تصویر مرکارتور انجام می شود.

این سیستم به ایجاد نقشه های استوانه ای براساس خطوط نصف النهار و استوا تهیه می شود.

کاداستر نقشه بزرگ مقیاس که اطلاعات توصیفی اعم از هندسی و حقوقی به آن متصل است و براساس اطلاعات جغرافیایی تهیه می شود.

/ 0 نظر / 54 بازدید