اجاره

حذف استعلام از روند تنظیم یک سند اجاره در دفترخانه ها به این معنی است که موجران و مستاجران با صرف وقت و خصوصا هزینه کمتر می توانند به جای تنظیم سند عادی اجاره که همواره راه کلاهبرداری در آن باز است، سندی رسمی را تنظیم کنند که قانون از آن حمایت همه جانبه دارد؛ اما بجز این مفهوم، بنگاه داران برداشتی دیگر از این بخشنامه کردند، چون به باور آنها تسهیل تنظیم سند اجاره در دفترخانه ها هدفی جز به حاشیه راندن بنگاه ها و سرازیر شدن منابع درآمدی به سمت دفترخانه ها ندارد.

کدام به نفع مردم است؟

تنظیم اجاره نامه در بنگاه های املاک حاصل تفاهم نامه رئیس پیشین سازمان ثبت با وزارت بازرگانی است که طی آن سربرگ مبایعه نامه ها در اختیار بنگاه ها قرار گرفت. همین شد که مشاوران املاک از آن زمان تا امروز میان موجران و مستاجران و خریداران و فروشندگان، نقش دلالی را ایفا می کنند و از این رهگذر درآمدهای قابل ملاحظه ای به دست می آورند و حالا که دفترخانه ها به عنوان جایگزین مطمئن بنگاه ها به مردم معرفی شده اند، اعتراض دارند.

 البته حذف یکباره بنگاه ها از چرخه معاملات املاک به نفع هیچ کس نیست، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز هیچ گاه این را نخواسته است، بلکه موضوع این است که نقل و انتقالات ملک باید با مطمئن ترین روش صورت بگیرد و تبعات حاصل از ثبت اسناد عادی در بنگاه ها دامنگیر مردم نشود.

 این در حالی است که هزینه های مربوط به تنظیم اجاره نامه ها که بنگاه ها از مردم دریافت می کنند نیز یکی از مهم ترین ایرادهای وارده به بنگاه هاست؛ هرچند همواره اتحادیه مشاوران املاک دریافت این وجوه را حق قانونی بنگاه ها می داند.

اما با تنظیم سند اجاره در دفترخانه ها مردم مبالغی بسیار ناچیزتر را بابت تنظیم اجاره نامه می پردازند، به طوری که تمام هزینه های تنظیم سند اجاره شامل حق الثبت، حق التحریر و مالیات بر ارزش افزوده برای یک ملک حدود یک دهم هزینه آن در بنگاه می شود.

 رضا حسینی، از سردفتران غرب تهران نیز در گفت و گو با جام جم با بیان این تفاوت دستمزدها توضیح می دهد که اگر ملکی به ارزش ده میلیون تومان ودیعه و ماهانه 400 هزار تومان به اجاره برود، دفترخانه بابت ودیعه هیچ مبلغی دریافت نمی کند و فقط با ضرب مبلغ اجاره در 12 ماه سال و تقسیم آن بر نیم درصد، 24 هزار تومان از هرکدام از طرفین معامله دریافت می کند. این در حالی است که اکثر قریب به اتفاق بنگاه ها در چنین معامله ای، یک ماه اجاره را مبنا قرار می دهند و از هرکدام از طرفین 200 هزار تومان دریافت می کنند. این در شرایطی است که آنها بابت مبلغ ودیعه نیز مبالغی را از طرفین مطالبه می کنند.

 مقایسه این قیمت ها با مبالغی که بنگاه ها از مردم مطالبه می کنند، بخوبی نشان می دهد که ثبت اجاره نامه در دفترخانه ها به نفع مردم است، آن هم در شرایطی که به جای یک سند عادی که براحتی قابل جعل است سندی رسمی و قابل استناد در محاکم را در اختیار می گیرد.

 

یک جای کار می لنگد

در میانه این موضوع که بظاهر همه چیزش به نفع مردم و نظم در معاملات تمام می شود، اما یک جای کار می لنگد. یعنی حالا که ثبت سند اجاره در دفترخانه ها جدی تر شده و بخشنامه ای نیز برای آن صادر شده، مشخص نیست که کار دلالی اجاره (و فروش) املاک باید به چه کسی سپرده شود؛ به بنگاه ها که بابت آن پول می گیرند یا به دفترخانه ها که فعلا ظرفیت ارائه خدمات به مردم را ندارند.

 

در واقع جان کلام این است که اگر قرار است با سپردن کار تنظیم سند اجاره به دفترخانه ها گامی به نفع مردم برداشته شود، نمی توان مراحل قبل از تنظیم اجاره نامه یعنی همان زمان هایی که موجران به دنبال مستاجر و مستاجران به دنبال خانه می گردند، نادیده گرفت و از دلالی موثر بنگاه ها در این میانه غافل شد.

 

به این معنا، اگر بنگاه ها از میان برداشته شود و امور مربوط به خرید و اجاره ملک به دفترخانه ها سپرده شود، مردم نمی دانند برای پیدا کردن ملک مورد نظر خود یا اجاره و فروش آن باید به کجا مراجعه کنند و این دقیقا همان مشکلی است که اگر برای حل آن فکری نشود، بنگاه ها همچنان به بقا ادامه می دهند و انتقادهای موجود تکرار می شود. ( به نظر بنده بهترین کار ساخت یک وبسایت رسمی اجاره است که کلیه اشخاص چه موجر و مستاجر با مراجعه به آن سایت و دسترسی کامل به اطلاعات املاک مورد اجاره امکان انتخاب و بازدید هر نوع ملک در هر محلی را داشته باشند و یا چیزی شبیه این و پس از توافق با یکدیگر به دفترخانه ها مراجعه کنند و قرارداد اجاره تنظیم نمایند مانند خرید و فروش خودرو که در مقابل خرید و فروش املاک و رهن و اجاره املاک مبلغی ناچیز دارد!)

 

این در حالی است که صدور این بخشنامه هنوز نتوانسته است مردم را به سمت ثبت سند اجاره در دفترخانه ها ببرد، زیرا مردم به طور سنتی پذیرفته اند که حضور در بنگاه و تنظیم اجاره نامه در این مکان راحت تر است؛ هر چند همگان به اتفاق باور دارند هزینه هایی که بنگاه ها از مشتریان دریافت می کنند، منطقی نیست و تناسبی با میزان زحمت آنها برای به سرانجام رساندن یک معامله ندارد.

 

البته برای رفع این مشکل، گزینه هایی مطرح است. از جمله، عده ای پیاده کردن روش کشور فرانسه یا سایر کشورهای اروپایی در این حوزه را مفید می دانند. حسن عموزاده از سردفتران شرق تهران نیز چنین پیشنهادی را ارائه می دهد. او به جام جم می گوید: کسی موافق حذف کامل بنگاه ها نیست بلکه بحث بر سر محدود کردن اقدامات بنگاه هاست، به طوری که مثلا دولت بانک های اطلاعاتی از املاک را طراحی کند و همه خریداران، فروشندگان، موجران و مستاجران به جای مراجعه به بنگاه ها به این بانک اطلاعاتی مراجعه کنند و معامله موردنظر را صورت دهند.

 

به گفته او، اطلاعات این بانک اطلاعاتی را بنگاه ها نیز می توانند در اختیار دولت قرار دهند یعنی هر بنگاه در محدوده فعالیت خود، اطلاعات را در این سامانه قرار دهد و هر گاه اطلاعات ثبت شده یک بنگاه در سامانه مورد استفاده مردم قرار گرفت بابت آن مبلغی در حدود 2000 یا 3000 تومان عاید بنگاه ها شود.

 

عموزاده البته می گوید محول کردن این وظیفه به دفاتر اسناد رسمی نیز شدنی است چون دفترخانه ها که روز به روز مشتریانشان کمتر می شود، می توانند با گماردن یک کارمند، اطلاعات مربوط به فروش و اجاره املاک را آن هم به صورت مجانی در اختیار مردم قرار دهند.

 

در واقع آماده نبودن زیرساخت هایی که به اصلاح جایگاه بنگاه ها در معاملات املاک منجر شود، مشکل امروز جامعه ماست که اگر قرار است کشمکش های دائم میان سازمان ثبت، کانون سردفتران و اتحادیه مشاوران املاک خاتمه یابد، بهتر است راه حلی برای باز شدن این گره کور پیدا شود.

(توجه: بدینوسیله این وبلاگ این آمادگی را دارد که اطلاعات مربوط به فروش و اجاره املاک شما را بصورت مجانی منتشر نماید.)

/ 0 نظر / 64 بازدید